news 3 months ago

PGA Awards: ‘Green Book’ Wins Top Feature Film Award

Variety — Dave McNary

“Green Book” has won the Producers Guild’s Darryl F. Zanuck Award as the top feature film of 2018.

The 1960s drama-comedy topped “BlacKkKlansman,” “Black Panther” “Bohemian Rhapsody,” “Crazy Rich Asians,” “The Favourite,”  “A Quiet Place,” “Roma,” “A Star Is Born” and “Vice.

“When you make ‘Dumb and Dumber’ you never expect to get an award,” said a deeply moved “Green Book” director Peter Farrelly. “I don’t need awards. This is like Warren Buffett winning the lottery. I’m damn thankful.”

The winning producers are Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Farrelly and Nick Vallelonga. “Green Book,” starring Mahershala Ali as pianist Don Shirley and Viggo Mortensen as his bodyguard, also won the Best Motion Picture – Musical or Comedy at the 76th Golden Globe Awards on Jan. 6.

“Green Book” has overcome a trio of controversies — Mortensen’s use of the N-word, for which he apologized; Vallelonga apologized for posting a tweet espousing a debunked conservative narrative that American Muslims could be seen cheering after 9/11; and Shirley’s family spoke out against the film, disputing its depiction of the events of the tour and stating they had not been contacted during production or conception.

Vallelonga’s script is based on the experiences of his father, Tony Lip (Mortensen), driving concert pianist Dr. Don Shirley (Ali) through the Deep South for a tour in the early 1960s.

The PGA, which has about 8,200 members, has matched the Oscar for best picture in 20 of its 29 years, including “The Shape of Water” last year. It diverged in the two previous years when the Zanuck award went to “La La Land” and “The Big Short,” and the Oscar went to “Moonlight” and “Spotlight,” but matched in the previous eight years with “Birdman,” “12 Years a Slave,” “Argo,” “The Artist,” “The King’s Speech,” “The Hurt Locker,” “Slumdog Millionaire,” and “No Country for Old Men.”

FX’s final season of “The Americans” won the Producers Guild’s Norman Felton Award for episodic television drama. It topped “Better Call Saul,” “Ozark,” “This Is Us” and last year’s winner “The Handmaid’s Tale.”

Fred Rogers documentary “Won’t You Be My Neighbor” won the documentary award and Sony’s “Spider-Man: Into the Spider-Verse” won the animated movie award. “Spider-Man: Into the Spider-Verse” topped “The Grinch,” “Incredibles 2,” “Isle of Dogs,” and “Ralph Breaks the Internet.” The last three PGA winners in animation – “Coco,” “Zootopia,” “Inside Out” – have also won the Oscar.

The fifth season of “Last Week Tonight with John Oliver” repeated as the winner of the Live Entertainment and Talk category. The second season of “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” took the David L. Wolper Award for limited series television.

“Fahrenheit 451” won the award for top streamed or televised motion picture. The 10th season of “RuPaul’s Drag Race” took the award for game and competition television. “Anthony Bourdain: Parts Unknown” won the award for non-fiction television.

“The Marvelous Mrs. Maisel” won the first award at the awards show at the Beverly Hilton Hotel. “Mrs. Maisel,” which airs on Amazon, topped “Atlanta,” “Barry,” “GLOW,” and “The Good Place” in winning the Danny Thomas award for comedy series. “The Marvelous Mrs. Maisel” won the award last year.

The PGA drama series nominees included the final season of “The Americans,” “Better Call Saul,” “The Handmaid’s Tale,” “Ozark,” and “This Is Us.”

Marvel’s Kevin Feige was presented the David O. Selznick honorary award by Robert Downey Jr., who said,  “Kevin Feige medivac’d me from the top of the uninsurable list to the top of the Forbes list.”

Lauren Graham presented Amy Sherman-Palladino with the Norman Lear Award for Achievement in Television. Sherman-Palladino received a standing ovation and said, “I hope that I took away from Mr. Lear the ability to take care of my troupe, make the women feel empowered, and not make the men feel like schmucks, to make sure that whatever we do, we do it in great love.”

Norman Lear, 96, presented Kenya Barris with the Visionary Award and promised, “You’re going to see me for a couple more years.”

Bradley Cooper presented Warner Bros. Pictures Group Chairman Toby Emmerich with the Milestone Award and noted, “The thing that most impresses me is that you stay at your mom’s apartment when you travel to New York.”

Emmerich responded by thanking Cooper for his directorial debut on “A Star Is Born.” “I’m so proud to have been your wingman on your maiden voyage. Please count me in on many more journeys.”

Jane Fonda evoked laughs on receiving the Stanley Kramer Award for for her activism and philanthropic work: “The food is unusually good; I think it’s because women organized this.”

Fonda noted that nearly half of the PGA members are women. “And that’s really important,” she added. “We don’t have our masculinity to prove”

Here are the nominees. The winners are in boldface:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

“Black Panther”

Producer: Kevin Feige

“BlacKkKlansman”

Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

“Bohemian Rhapsody”

Producer: Graham King

“Crazy Rich Asians”

Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

“The Favourite”

Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

“Green Book”  (WINNER)

Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

“A Quiet Place”

Producers: Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller

“Roma”

Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

“A Star Is Born”

Producers: Bill Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

“Vice”

Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

“The Dawn Wall”

Producers: Josh Lowell, Peter Mortimer, Philipp Manderla

“Free Solo”

Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill

“Hal”

Producers: Christine Beebe, Jonathan Lynch, Brian Morrow

“Into the Okavango”

Producer: Neil Gelinas

“RBG”

Producers: Betsy West, Julie Cohen

“Three Identical Strangers”

Producers: Becky Read, Grace Hughes-Hallett

“Won’t You Be My Neighbor?”   (WINNER)

Producers: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

“Dr. Seuss’ The Grinch”

Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

“Incredibles 2”

Producers: John Walker, Nicole Grindle

“Isle of Dogs”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Ralph Breaks the Internet”

Producer: Clark Spencer

“Spider-Man: Into the Spider-Verse” (WINNER)

Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama:

“The Americans” (Season 6)  (WINNER)

Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Long, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Brand

“Better Call Saul” (Season 4)

Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Sweet

“The Handmaid’s Tale” (Season 2)

Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer

“Ozark” (Season 2)

Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Bill Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell

“This Is Us” (Season 3)

Producers: Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy:

“Atlanta” (Season 2)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Barry” (Season 1)

Producers: Alec Berg, Bill Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff

“GLOW” (Season 2)

Producers: Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore

“The Good Place” (Season 3)

Producers: Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 2)  (WINNER)

Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television:

“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (Season 2)  (WINNER)

Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

“Escape at Dannemora”

Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Bill Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe

“Maniac”

Producers: Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard

“The Romanoffs”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Sharp Objects”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures:

“Fahrenheit 451”  (WINNER)

Producers: Sarah Green, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

“King Lear”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“My Dinner with Hervé”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Paterno”

Producers: Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman

“Sense8: Together Until the End”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

“30 for 30” (Season 9)

Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 11, Season 12)  (WINNER)

Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 3)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Queer Eye” (Season 1, Season 2)

Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez

“Wild Wild Country” (Season 1)

Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“The Daily Show with Trevor Noah” (Season 24)

Producers: Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 5)  (WINNER)

Producers: John Oliver, Tim Carvell, Liz Stanton, Jeremy Tchaban

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 4)

Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

“Real Time with Bill Maher” (Season 16)

Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

“Saturday Night Live” (Season 44)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television:

“The Amazing Race” (Season 30)

Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

“America’s Got Talent” (Season 13)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“RuPaul’s Drag Race” (Season 10)  (WINNER)

Producers: Fenton Bailey, Randy Barbato, Tom Campbell, RuPaul Charles, Mandy Salangsang, Steven Corfe, Bruce McCoy, Michele Mills, Jacqueline Wilson, Thairin Smothers, Jen Passovoy, Lisa Steele

“Top Chef” (Season 15)

Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman

“The Voice” (Season 14, Season 15)

Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly

The Award for Outstanding Short-Form Program:

“Biography: History, Herstory” (Season 1)

“Carpool Karaoke: The Series” (Season 2)

“Comedians in Cars Getting Coffee” (Season 5)

“Her America: 50 Women, 50 States” (Season 1)

“Kevin Hart: What The Fit” (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

“Being Serena” (Season 1)

“E:60” (2018)

“Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns” (Season 13)

“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 24)

“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 4)

The Award for Outstanding Children’s Program:

“Fuller House” (Season 4)

“PJ Masks” (Season 2)

“A Series of Unfortunate Events” (Season 2)

“Sesame Street” (Season 48)

“Teen Titans Go!” (Season 4)